Rok 2022 powoli dobiega końca. A więc jest to dobry moment na podsumowanie oraz pokazanie tego wszystkiego co dzieje się w naszej Parafii, a z czego może do końca nie zdajemy sobie sprawy przychodząc tylko na Mszę Świętą w niedzielę. Nie byłoby Naszej Parafii, gdyby nie Państwo, czyli wszyscy wierni, którzy przez swoją obecność i nieocenione działanie tworzą Rzymskokatolicką Parafię pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Stargardzie.
Przede wszystkim Bogu niech będą dzięki za każdą odprawioną Mszę Świętą. W tygodniu jest to Msza Święta o godz. 7:00 oraz 18:00. Natomiast w niedziele i uroczystości (nakazane) o 6:45, 8:30, 10:00, 11:30, 13:00, 18:00. Nie byłoby tak pięknie, gdyby nie Pan Andrzej nasz kościelny, który wszystko dokładnie przygotowuje. Bogu niech będą dzięki za „Diakonię Liturgiczną” – czyli Panie, które każdego dnia o 6:30 przychodzą, aby rozpocząć dzień od jutrzni (porannej modlitwy Kościoła), a później starannie wszystko przygotowują, czytają czytania i modlitwę wiernych, a po Mszy odmawiają różaniec i zamykają kościół.
Niech Bóg będzie uwielbiony za każdy sakrament pokuty. W tygodniu od 17:30 (prawie) zawsze ksiądz jest w konfesjonale, a także rano po jutrzni. A w niedzielę kwadrans przed każdą Mszą Świętą.
Co do statystyki to w tym roku: sakrament chrztu świętego przyjęło 48 dzieci, 46 dzieci przystąpiło do I Komunii Świętej, 87 osób przyjęło sakrament bierzmowania. Pobłogosławiono 10 związków małżeńskich oraz odprawiono 83 Msze Święte pogrzebowe – wieczny odpoczynek racz im dać Panie!
Jeśli chodzi o sakramenty, warto zaznaczyć, że w każdy pierwszy piątek miesiąca ks. Krzysztof Ośka TChr i ks. Michał Armatys TChr (a do lipca także ks. Krzysztof Antoń TChr) posługują chorym z naszej parafii w ich mieszkaniach. Tą opieką jest objęte ok. 25 osób.
Początek roku, to czas kolędy. Nie miała ona jednak tradycyjnego charakteru. Księża udali się do wiernych, którzy zgłosili taką chęć. Było to ok. 30 rodzin. Pewnie pamiętamy stojące na przełomie lutego i marca rusztowania. Zostały wtedy uszczelnione wszystkie okna, ponieważ zaczęły przeciekać.
Wielki Post rozpoczęliśmy od parafialnych rekolekcji, które poprowadził ks. dr. Łukasz Pawłowski SBD. Natomiast rekolekcje dla dzieci z SP 4 i Ośrodka Rechabilitacyjno-Edukacyjno Wychowawczego poprowadził ks. Maksymilian Ślusarczyk TChr.
Jeśli mowa o dzieciach, to warto wspomnieć 2 kwietnia, był to kolejny zjazd dzieci z parafii prowadzonych przez Towarzystwo Chrystusowe, który od 10 lat ma miejsce w naszej parafii. A także „Góra Tabor Junior” w Marianowie, która w tym roku odbyła się pod hasłem „Przed wami wyżyny świętości” (18 czerwca). Nie da się nie zauważyć działalności Zespołu Dziecięcego „Boże Światełka”, który gra i śpiewa na Mszy Świętej o godz. 10:00. Działalność zespołu nie ogranicza się jedynie do sobotniej próby (o godz. 10:00) oraz w niedzielę (9:00). Ale do wielu akcji i wydarzeń, których nie byłoby, gdyby nie było w Naszej Parafii Pani Joanny Stefańskiej. Trudno zliczyć i podsumować wszystkie wydarzenia związane z działalnością „Bożych Światełek”, ale przede wszystkim do najważniejszych należy zaliczyć półkolonie dla dzieci pod hasłem „Moja ojczyzna”, które miały miejsce od 31 stycznia, później wyjazd na narty do Nowego Waliszowa dla starszych „Światełek” (od 6 lutego). Kolejne wyjazdy miały miejsce latem. Dla dzieci było to wyjazd na Mazury (od 29 czerwca), natomiast dla starszych do Rzymu (od 19 sierpnia). Miały miejsce także warsztaty muzyczne prowadzone przez p. Kingę Trypuć oraz Nailah Vitha. I wiele innych akcji. W tym roku powstało kilka nowych autorskich piosenek p. Joanny Stefańskiej, między innymi „Przed wami wyżyny świętości” w nawiązaniu do słów Czcigodnego Sługi Bożego Augusta Kardynała Hlonda. A sama Pani Joanna napisała książkę dla dzieci pt. „Gustlik” zachęcającą dzieci do poznawania Prymasa i założyciela Chrystusowców.
Jeśli chodzi o duszpasterstwo młodzieży „Załoga Chrystusa Króla”, spotkania odbywają się prawie w każdy piątek o godz. 19:00. Jest to czas na porozmawianie o przeróżnych problemach współczesnego świata, spraw społecznych, moralnych, a także Kościoła. Raz na jakiś można obejrzeć wartościowy film czy pograć w gry planszowe, a czasami spontanicznie jest jakaś wycieczka (nawet zagraniczna). Na rozpoczęcie wakacji młodzież udała się do Mórkowa na spotkanie „Góra Tabor”. A w lipcu miał miejsce kilkudniowy wyjazd do Trójmiasta, gdzie jedną z największych atrakcji było muzeum II wojny światowej. Natomiast 26 listopada miało miejsce pierwsze w Polsce „Spotkanie Formacyjne Młodzieży” w Pyrzycach.
Nie byłoby tak pięknej liturgii, gdyby nie Liturgiczna Służba Ołtarza. Do ich grona aktualnie należą 24 osoby. W wielki czwartek miała miejsce promocja na stopień ministranta (2 osoby), oraz lektora (3 osoby). 23 kwietnia nasi ministranci i lektorzy uczestniczyli w Olimpiadzie LSO, która po raz pierwszy odbyła się w Drzonowie (filii naszego kościoła w parafii Sarbia diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska). Od września skład LSO uległ powiększeniu o nowych kandydatów na lektorów, a także ministrantów. Zbiórki na których członkowie LSO pogłębiają zamiłowanie do liturgii odbywają się w każdą sobotę o godz. 10:10. Duszpasterzem LSO jest oczywiście ks. Michał Armatys TChr, który od kilku miesięcy został mianowany koordynatorem LSO w parafiach Towarzystwa Chrystusowego na Pomorzu Zachodnim.
W Naszej Parafii oprócz wspomnianych wcześniej „Bożych Światełek” działają także inne zespoły muzyczne. Przede wszystkim chór parafialny, pod kierownictwem p. Marii Pyry. Próby chóru odbywają się regularne (w piątki), a śpiew tradycyjnych katolickich pieśni, także w po łacinie na Mszy Świętej o godz. 11:30. Piękne pieśni wykonuje także Schola Diakoni Małżeństw pod kierownictwem Pana Ireneusza Kopczyńskiego na Mszy o 13:00, a próby odbywają się w środy. Z kolei o godz. 18:00 śpiewa Schola Młodzieżowa „Janua Coeli”, a jej próby są w niedzielę od 16:30. Opiekunką scholii jest Pani Patrycja Kustra.
Codzienna posługa na parafii obejmuje także przygotowanie do sakramentów Eucharystii i Bierzmowania, tym zajmuje się ks. Michał Armatys TChr, który jest także katechetą w Szkole Podstawowej nr 4 (klasy III oraz VIII) oraz w Ośrodku Rechabilitacyjno-Edukacyjno Wychowawczym. W tym roku I Komunia Święta miała miejsce 8 maja, a bierzmowanie 13 maja. Fenomenalne kwiatowe dekoracje wykonała Pani Halina Wiśniewska, która zajmuje się utrzymaniem porządku w naszym kościele i domu parafialnym, co w cale nie należy do łatwych zadań. Katechetą jest także ks. dr hab. Stanisław Ormanty TChr, który uczy w Ochotniczym Hufcu Pracy.
Ks. Stanisław prowadzi także cykliczny Krąg Biblijny (zwyczajowo w 3 czwartek miesiąca), który gromadzi pełny kościół ludzi. Jest także kapelanem leśników w Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej. Z kolei ks. Michał (zwyczajowo w 4 czwartek miesiąca) prowadzi warsztaty liturgiczne „Dotknij, poczuj i zakochaj się w Eucharystii”.
Jeśli chodzi o nabożeństwa w naszej parafii. To w każdy piątek od godz. 17:00 jest wystawienie Najświętszego Sakramentu. W środy o 17:45 nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W pierwszy czwartek od 17:00 Godzina Święta. A w pierwsze soboty miesiąca nabożeństwo do Matki Bożej również od 17:00. Posługę i opiekę nad Strażą Honorową NSPJ oraz Żywym Różańcem sprawuje ks. Krzysztof Ośka TChr, który jest także ojcem duchownym Towarzystwa Chrystusowego. W wielkim poście a także w maju, czerwcu, październiku i listopadzie nabożeństwa okolicznościowe o godz. 17:30. A wypominki roczne w tym roku były w niedzielę o 11:15, od nowego roku nastąpi zmiana na drugi wtorek miesiąca (godz. 17:30).
Najważniejszym wydarzeniem tego roku oczywiście była zmiana Księdza Proboszcza. Od 1 sierpnia ten urząd objął ks. Krzysztof Rytwiński TChr. Uroczyste powitanie i złożenie wyznania wiary miało miejsce 7 sierpnia o godz. 13:00. Pożegnanie ks. Krzysztofa Antonia TChr, który został mianowany proboszczem w parafii św. Piotra i Pawła w Szczecinie Podjuchach odbyło się tydzień wcześniej (31 lipca).
Pożegnaliśmy również naszego organistę, Pana Wojciecha Gburzyńskiego. Jego miejsce od października objęła Pani Dorota Rynkiewicz.
Kilka tygodni temu zostały zamontowane nowe organy, a także rzutnik do wyświetlania pieśni. Pojawiły się też nowe woskowe świece, nowy stojak pod paschał, a także figura Matki Bożej Królowej, która stoi przy bocznym wejściu do kościoła.
Nie sposób nie zauważyć cichego i szlachetnego działania Parafialnego Zespołu Caritas, który ofiaruje swój czas na rzecz potrzebujących. Rozdzielając ubrania czy żywność, zwłaszcza włączając się w ogólnopolską zbiórkę żywności „Tak, pomagam”. Kierownikiem Caritasu jest Pani Anna Bartkowiak. Parafialny Caritas jest wspierany przez szkolny oddział Caritasu działający przy SP 4. W tygodniu po 12:00 można zjeść ciepły posiłek wydawany przez naszą Panią kucharkę Irenę Samsonik.
Biuro parafialne jest czynne we wtorki (9:00 – 10:00) oraz środy i czwartki (16:00 – 17:00). A w razie potrzeby wystarczy zadzwonić domofonem do któregoś z księży. Tu wielkie podziękowania dla Pani Urszuli Toflińskiej, która pieczołowicie zajmuje się naszym biurem.
Warto przywołać 14 – 17 kwietnia. Czyli Triduum Paschalne. Uroczystej Mszy Świętej w wielki czwartek przewodniczył ks. Krzysztof Antoń TChr. Liturgii Męki Pańskiej przewodniczył ks. Krzysztof Ośka TChr. A wigilii paschalnej z wszystkimi ośmioma czytaniami i litanią do świętych przewodniczył ks. Michał Armatys TChr. W tych dniach gościliśmy również ks. Edmunda Wojdę TChr. Mszy Świętej w dniu parafialnego odpustu (20 listopada) przewodniczył ks. Tadeusz Winnicki TChr, były przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego. A od kilkunastu dni do naszej wspólnoty dołączył ks. Roman Wrocławski TChr, duszpasterz w Kanadzie i Francji, który przebywa u nas na urlopie. W tym roku także po raz pierwszy przeżywaliśmy uroczystość poświęcenia kościoła (26 czerwca).
Parafialną stronę Internetową od wielu lat prowadzi Pan Tadeusz Górski natomiast parafialny profil na Facebooku a także kanał na YouTube poświęcony sprawom Kościoła i liturgii, na którym znajdują się także liczne ciekawostki związane z Naszą Parafią ks. Michał Armatys TChr.
W czasie adwentu nasi parafianie mieli okazje wziąć udział w Fotograficznym Adwentowym Wyzwaniu pod hasłem: „Jak dobrze znasz swój kościół”. Konkurs miał miejsce na parafialnym Facebooku, a polegał na określeniu miejsca wykonania zdjęcia. Wygrał nasz kandydat na lektora Kacper Wódkiewicz. Owocem konkursu i trwającego nowego roku duszpasterskiego pod hasłem „Wierzyć w kościół Chrystusowy” jest nowa gazetka umieszczona w gablocie przy wejściu do kościoła.
Niech słowami dziękczynienia przede wszystkim Chrystusowi Królowi i wszystkim Parafianom i sympatykom Naszej Parafii będą słowa kolekty z Mszy Świętej dziękczynnej: „Boże, nasz Ojcze, od Ciebie pochodzi wszystko, czym jesteśmy i co posiadamy, spraw, abyśmy w Twoich darach dostrzegali Twoją nieskończoną dobroć i miłowali Ciebie z całego serca i ze wszystkich sił naszych. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.”
Built with
Landing Page Creator